Roll Line Skil – Speedmax Abec 9 bearings

Jakiś czas temu dostałem od Roll Line Skil paczkę ze sprzętem do testów, niby nic nadzwyczajnego, ale moją uwagę zwróciły niekonwencjonalne łożyska. Noszą nazwę Speedmax ABEC 9. Zapytacie pewnie co może być interesującego w zwykłych stalowych łożyskach, poza dokładniejszym wykonaniem?

W porównaniu do standardowych łożysk posiadających 7 stalowych kulek i dosyć wąską obręcz, te posiadają 11!! mniejszych i około 3 razy szerszy “ring”. Oczywiście wpływa to dosyć znacząco na wagę, jednak nie jest to tak znaczący % masy całej rolki by odczuć różnicę. Poza tym posiadają z obu stron blaszki.

Największą zaletą takiego wykonania powinny być mniejsze opory toczenia i trwałość. Dlaczego? Większa liczba, mniejszych kulek powinna lepiej znosić obciążenie, które bardziej równomiernie będzie się rozchodzić na każdą z nich. Dodatkowo dużo masywniejsze obręcze są odporniejsze na odkształcenia, co za tym idzie ogólna wytrzymałość takiego rozwiązania może być dużo lepsza niż w standardowym typie łożysk.

Niestety nic nie jest idealne. Łożyska są nierozbieralne, jak znaczna część na rynku. Z serwisowaniem będzie ciężko. Poza tym nie pasują do każdego typu szyny. Mogę zapewnić, że będą działać w takich, w których pieski(także te zintegrowane) mają okrągły kształt. W innych szerokie obręcze prawdopodobnie spowodują ocieranie, tak jak w moich szynach Salomona 3V SL(możecie to zobaczyć na filmiku z youtube).

Zapomniałbym o najważniejszym! Cena za 16 łożysk, którą znalazłem na stronie firmy to 36 euro. Czy to dużo? Na dzień dzisiejszy ciężko mi powiedzieć, bo jeszcze na nich nie jeździłem. Po przetestowaniu ich napiszę coś więcej. Mam nadzieję, że będzie to bardzo dobra alternatywa do klasycznego rozwiązania.

 

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s