USD Carbon 2 – 72mm wheels!

Pewnego razu nie wytrzymałem już jazdy na małych kołach agresywnych po kostce brukowej. Ciężko to nawet było uznać za jazdę, lecz jej żałosną próbę. Przypomniałem sobie, że mam stare koła 72mm salomona z rolek FSK. Jednak nie pasowały tak od razu. Poszedłem więc do piwnicy, wziąłem narzędzia i zacząłem myśleć, co można z tym zrobić.

Tak wygląda nowa szyna GC Featherlite 2:

[Obrazek: GC-FRAME-FL2-Franky-3.jpg]

źródło zdjęcia: http://www.aggressivemall.com/v/vspfiles/photos/GC-FRAME-FL2-Franky-3.jpg

Widzimy, że w okolicach UFS, jest trochę mniej plastiku. Jak to osiągnąć? Bardzo proste! Wystarczy wziąć półokrągły lub okrągły pilnik i zetrzeć dostateczną ilość materiału. Najlepiej jest to robić mając pod ręką koło które chcemy wcisnąć do naszej szyny, bo im mniejsze koło tym mniej plastiku trzeba zetrzeć. Jest to proste i szybkie do wykonania.

[Obrazek: CIMG2813.JPG]

Piłujemy trochę plastiku, wkładamy koło i kręcimy, jeśli nie ma jakichkolwiek oporów, pracę uznajemy za zakończoną. Warto dodać jakiś 1mm więcej do wykonanego moda, bo pod obciążeniem koło się trochę odkształca. Ja przygotowywałem szynę do koła 76mm, tak więc przy 72mm można zostawić trochę więcej szyny. Czynność powtarzamy cztery razy.

[Obrazek: CIMG2816.JPG]

Mi zajęło to jakieś 15-20 minut i w zasadzie to koniec pracy przy szynie.

Teraz jak już mamy wykonane szyny, wkręcamy do nich koła, tak żeby była gotowa do jazdy, będzie to nam potrzebne do odznaczenia miejsca cięcia soulplate.

Przygotowanie takiego soulplate’a nie powinno sprawić problemów. Ja użyłem do tego mało poręcznego i dokładnego narzędzia, połówki brzeszczota i pilnika znanego z pierwszej części moda.

[Obrazek: CIMG2804.JPG]

Jak dobrze zrobić te wycięcia?
Wystarczy przyłożyć szynę, tak by otwory ufs w szynie pokrywały się z otworami UFS w soulplate. Wtedy zaznaczamy ołówkiem/markerem szerokość kółka(powtarzamy dla 4 kół), a następnie wykręcamy koła z jednej szyny i przykładamy ją do soulplate tak by odmierzyć sobie długość otworu.[Obrazek: CIMG2827.JPG]

Po zaznaczeniu wycinamy te otwory które dadzą nam kilka milimetrów więcej. Można na koniec użyć drobnego pilnika, żeby złagodzić ostre krawędzie.

Ostrzegam przed wycięciem za szerokiego otworu! Szyna musi mieć pod sobą soulplate, inaczej może być zbyt przeciążona i ulegnie uszkodzeniu po jakimś czasie.

Tak wygląda skończony soulplate:

[Obrazek: CIMG2807.JPG]

[Obrazek: CIMG2809.JPG]

Nic więcej chyba dodawać nie muszę! Jeździ się teraz zdecydowanie szybciej, wygodniej na nierównościach i co najważniejsze w ogóle da się jeździć po kostce! Dodatkowo teraz w ofercie sklepów zaczynają się pojawiać koła powerbladingowe 72mm o twardości 88a, czyli takie jak w aggro! Tak więc prawie żadnych różnic w jeździe, nadal mamy tą samą szynę, tą samą rolkę, ten sam soulplate, a koła jakby większe! Znajomi, którzy jeździli na moich rolkach nie mogli się nadziwić jak mogą być szybkie rolki agresywne.

Advertisements

One comment on “USD Carbon 2 – 72mm wheels!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s