USD Carbon 2 Sean Kelso – review

USD Carbon 2 Sean Kelso

Odkąd pojawiły się Deshi Carbon chciałem mieć coś takiego, nowego, innowacyjnego, jednakże cena była bardzo wysoka, więc marzenia trzeba było odłożyć na bok. Recenzje tejże rolki były skrajne, od idealnych do słabych, niewygodnych, które szybko się zużywają. Później pojawiły się poprawione z taką samą nazwą już pod szyldem USD. Recenzje znów były zróżnicowane, a chyba największą ich wadą była zbyt duża sztywność i szybkie zużywanie wnętrza buta. Dochodząc do końca tej opowieści, w następnym sezonie pojawiły się USD Carbon 2, widocznie bazujące na modelu od Deshi(skin ma bardzo podobny krój, zupełnie odmienny od USD Carbon). Najistotniejszą zmianą było dodane cuffa i zupełnie inne wykonanie linera, moim zdaniem dużo lepsze jakościowo, język też został bardzo zmieniony. Ten model zakupiłem i chciałbym przekazać wam moje doświadczenia z tym modelem.
Przymierzałem się bardzo długo do tej recenzji, jednak po roku użytkowania tej rolki do jazdy agresywnej i freeride mogę powiedzieć o nich znacznie więcej niż po kilkudniowej zabawie.

[Obrazek: mod.JPG]

USD Carbon 2 to dosyć nowa konstrukcja w segmencie rolek agresywnych. Bezlinerowy softboot z przykręcanym cuffem i shellem wykonanym z połączenia włókna węglowego i włókna szklanego. Jest w pełni termoformowalny, można to robić wielokrotnie. Sam upiekłem swoje rolki w piekarniku, gdyż przedtem carbonowy shell uciskał mi małe palce i przeszkadzało to podczas dłuższej jazdy. Po tej operacji problem zniknął i rolka jest ułożona do mojej stopy. Skin wykonany jest ze sztucznego materiału, dosyć miękkiej pianki, a także skóry(wydaje mi się, że jest naturalna) w najbardziej narażonych na zużycie miejscach. Z tyłu buta, pod cholewką znajduje się także mała wstawka z bardzo miękkiego materiału/delikatnej elastycznej tkaniny, która ma na celu umożliwienie ruchu górnej części buta razem z cuffem. Dodatkowo but posiada rzep pod kątem 45*, a także sznurowanie na całej długości buta, co umożliwia komfortowe dopasowanie go do stopy.

[Obrazek: mod3.JPG]

A tak wygląda sprawa shella i skina:
[Obrazek: mod7shell.JPG]
Zielony – linia shella
Niebieski – skóra
Pomarańczowy – pianka

Niestety nie obyło się bez problemów podczas użytkowania, a także wizualnych niedociągnieć.

Najszybciej przecierają się szwy w przedniej części buta, a także przy każdym upadku zdziera skin.
Rzep to chyba najgorsza część w tym modelu. Bardzo słabej jakości, dwa razy połowa się urwała podczas zapinania i została mi w ręku. Warto wymienić go na ten z modeli teamowych, albo parciany z Deshi.
Metalowa osłona od rzepa niefortunnie mi się zgięła i bardzo trudno było ją naprawić, bo wszystkie 4 osłony są przynitowane na stałe do shella. Od spodu rolka wygląda jakby oszczędzano na materiale i używano resztek skóry, inaczej niż to wyglądało w modelach recenzowanych, które są idealnie wykończone.

[Obrazek: mod2wady.JPG]

Cuff jest lekki i zajmuje bardzo niewielką powierzchnię. Wykonany jest z elastycznego plastiku i łatwo go wyginać w rękach. Ma wycięty V-Cut co poprawia ruch nogi w kierunku przód tył. Co więcej mogę o nim powiedzieć? Spełnia swoje zadanie bardzo dobrze, nie wżyna się, nie powoduje, że rolka jest potocznie mówiąc jak z betonu. Jedyną wadą są osłony, które dosyć szybko się przecierają(moja przeszła już na wylot), a także nie zasłaniają dobrze zapięć. Same klamry są w miarę dobrej jakości, aczkolwiek bardzo denerwowało mnie, że nie mają blokady, działają na sprężynie co powoduje, że czasem same się rozpinają. Osobiście wymieniłem je na plastikowe zapięcia Razors.

[Obrazek: mod4cuff.JPG]

Liner, jeśli mogę tak o nim powiedzieć, chyba najbardziej mnie zaskoczył. Pozytywnie! Materiał jest bardzo wytrzymały, u góry śliski by łatwiej włożyć stopę, nie przeciera się, okolice kostki są grube, wykonane z twardszej pianki niż linery wymienialne(a może poniekąd z żelu), pokryte oddychającym materiałem, która pamięta naszą stopę. Przód linera jest bez zarzutu, wykonany z mocnego, podobnego do skóry licowej materiału, nic nie uwiera, nic nie uległo zniszczeniu. Wkładka jest w kolorach rzepa, wyprofilowana do stopy. Pod nią znajduje się dobry i sprawdzony absorber Sifiki. Język wykonany z twardszej pianki, posiada nacięcia, które umożliwiają dobre dopasowanie do stopy. Nie czuć przez niego zapięcia ani rzepa. Jest po prostu świetny. Nic dodać nic ująć. Po roku korzystania z niewymienialnego linera muszę przyznać, że nie spodziewałem się takiej wygody i trwałości. Nic nie uciska, nigdzie nie jest za twardo.

[Obrazek: mod5liner.JPG]

Pewnie dla wielu to co teraz napiszę będzie bardzo ważne.
Całą rolkę da się prać! Tak więc nie ma gadania, że niewymienialny liner = niemożliwość wyprania, a co za tym idzie poprawienie komfortu użytkowania rolki. Fakt, że nie wrzucimy jej do pralki,a po godzinie będziemy mieli pachnący liner, ale pół godziny prania w rękach w misce pełnej płynu do płukania załatwia sprawę. Nic mi się nie rozkleiło, nic nie pordzewiało, nic nie rozleciało. Przy okazji prania miękką szczotką wyczyścimy skin i rolki odzyskują dawny blask!

[Obrazek: mod6liner.JPG]

Soulplate jest wykonany w całości z plastiku. ¦liskiego i wytrzymałego. Od strony soulowej jest odpowiedniej szerokości, a od strony inside jest dla mnie trochę za szeroki, ale po wielu jazdach starł mi się i już tak nie przeszkadza. Niestety taka konstrukcja nie osłania buta zbyt dobrze, ale za to nie zwiększa masy. Na szczęście przy slidach wystaje trochę poza skin i nie jest tak łatwo od razu go całego zedrzeć. Nie ma problemu z przyszlifowaniem go, a nawet cięciem by wsadzić większe koła, co widać w moim soulplacie. Cena też nie jest wysoka za wymianę kompletu. Duży plus.

[Obrazek: mod8plate.JPG]

Wrażenia z jazdy.
Nie będzie to może idealny opis rolki FSK, ponieważ mieszam różne style jazdy. Tak więc aggro, trochę powerbladingu i FSK. Pierwsze co mi przychodzi na myśl po roku jazdy jest to, że Carbony 2 są bardzo wygodne i nie odstają w ogóle od rolek z wymienialnym linerem! Sama kilu godzinna jazda daje ogromną przyjemność, nie zwracam uwagi na niewygodę, bo po prostu jej nie doświadczam! Czy jeździ się na kołach 56mm czy na 80mm, jest tak samo dobrze! Noga się nie męczy, bo są bardzo lekkie, nie ma luzów w bucie. Czy te rolki mocno się gną? Cóż, mamy do czynienia z softbootem i tylko od nas zależy czy rolka będzie sztywna czy miękka i giętka! Osobiście uwielbiam uczucie jak po kilku parach rolek zakładam znowu Carbony. Wiem, że to subiektywne stwierdzenie, ale czuje się w nich najlepiej. Bardzo dobra kontrola i miękko wchodzące triki czy to na wysokiej czy niskiej szynie. Podczas skoków na szynie Salomona Alu 245, byłem zaskoczony jak wysoko potrafię się unieść (nie wiem czy one dodają +100 do skoków). Shockabsorber spełnia swoje zadanie należycie, nie bolały mnie jeszcze pięty po kilku większych skokach. Podoba mi się też to, że shell jest bardzo sztywny i czuć przekazywaną energię w koła. Może to tylko autosugestia, ale jest ok!

Advertisements

One comment on “USD Carbon 2 Sean Kelso – review

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s